insancilsol.com'a ho?geldiniz | INSANCIL SOL Haber-Yorum INSANCILSOLchp
Ara   yer  
 Yeni Kullanıcı KaydıAna Sayfa | Haber Öner | Kayıt/Giriş | Konular | Arama Motoru  

İNSANCIL SOL Y.İ.
         
  Yayın İlkelerimiz

İNSANCIL SOL BLD.
           
        Bildirge 1

Yakın Tarihli Haberler
13.07.16
· VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI: KKTC'NİN İLK SAĞLIK BAKANLARINDAN DR.ALİ ATUN VEFAT ETTİ
11.07.16
· SOSYALİST ENTERNASYONAL'İN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ARKALAYAN KARARINI KINIYORUZ
07.07.16
· GÜN YİTİRMEDEN ATATÜRK'ÜN DIŞ SİYASETİNE SARILMALIYIZ
· PARDON SAYIN AZİZ NESİN !
· BUNLARLA NEYE ORTAK OLACAĞIZ? RUM MAHKEMELERİ NE KADAR GÜVENİLİRDİR?
· TIP KURUMU'NDAN CANAN KARATAY'A "CEZA"YA TEPKİ...
· TERÖR EYLEMLERİ
06.05.16
· AVRUPA'DA YAŞAYAN GENÇLİK ÖNCÜLERİ ADANA'DA TOPLANIYOR
· MERAK EDİYORUM!
· TÜRKİYE İKİ BÜYÜK STRATEJİK TEHDİTLE YÜZ YÜZE
· BİLİM VE İNANÇ İKİ AYRI KAVRAMDIR
· DENİZ'LER...
· TTB YÖNETİCİLERİ NEDEN HDP/PKK DİLİYLE KONUŞUYOR?
· BUGÜNDEN GELECEĞE SİYASET VE DIŞ POLİTİKA
26.11.15
· CHP VE TARİHSEL GÖREVİ
04.03.13
· "SANA GÜVENMİYORUZ"
02.03.13
· “GREV” VE “SARI SENDİKA” SÖZCÜKLERİNİN KÖKENİ
· İŞSİZLİK OLGUSU
· TÜRKİYE'NİN ENERJİ GELECEĞİ-2
· BAŞBAKAN, SON KIRK YILIN EN ŞANSLI POLİTİKACISI...

TSİDünya Gazeteleri
60 ülke 300 gazete
ingilizce v orijinal
abonelik seçenekleri

haber/analiz
M.Emin Değer:
"Tayyip Erdoğan
ve Düşün-deki
Cumhuriyet (Sistem)
"
Uluç Gürkan:
"Seçim İttifakı"
Ahmet Saltık:
"Emperyalizmin 2008
Planları
"
Atılgan Ulutaş:
"Üç çeşit Osmanlıcılık"

Dosya/Rapor
Yoksullaştırma ve Sağlık
Küreselleştirme ve Çevre Sağlığı
AB v Türk Sağlık Politikaları Raporu
Toprak ve Siyaset Reformu Yapılmalıdır
Lozan ve Türkiye'nin Geleceği

IFJ

ana sayfa

SORULAR YANITLARDIR
M. TINAZ TİTİZ

Sorular Yanıtlardır!
”Bütünlerin” sorunları
Doğru soruları sorabilmek

WORLD SOCIAL FORUM

World Social

TRANSPARENCY INT

Transparency Inter

  
ÇANAKKALE’DEN, SURİYE’YE HEP AYNI KİRLİ VE KANLI ELLER
Tarih: 02.03.2013 Saat: 17:57
Konu: Güncel haberler
Güncel haberler İnsancıl Sol Yayın Kurulu üyesi Reşit ÇAĞIN yazdı: "Her kelimesi altın değerindeki bu uyarı ve öğütler karşısında yaşadıklarımıza bir bakalım! 1915’te Çanakkale önlerinde çıkarları için dolanan emperyalizmin kirli ve kanlı elleri nasıl on binlerce gencimizin şehit olmasına yol açtılarsa, bugün onların artığı soysuzlar da, “benim yerine sen öl, ben rahat edeyim” dayatması ile bizi yönetenlerin açıkları ve ekonomik zaaflarımızı kullanarak bizi bir belâya doğru hızla sürüklüyorlar. Bir zamanlar, Türk Milleti’ne ve Atatürk’e hayran Afgan Kralı’nın ülkesinde emperyalistlerin emrine tahsis ettiğimiz askerlerimiz bir hiç uğruna gurbet ellerde can veriyorlar. Peki, bunlar karşısında, Atatürk’ümüzün önemle ve özenle dikkatini çektiği T.B.M.M. ne yapıyor? Dört dörtlük
(4+4+4) hizmet vermek için savaşıyor!"

“Atatürk, 1937 yılının Ekim ayında, Aydın havalisinde yapılan sonbahar manevralarında, arzusu gibi yüksek kudrette gördüğü gözbebeğimiz ordumuzun harp ve muharebe kabiliyetinden pek mütehassis ve memnun olarak Ankara’ya dönüyordu. Pek keyifli ve coşkun bir ruh haliyle sofraya oturdu. Gece yarısına doğru, yakın gelecekte ihtimalini gördüğü dünya vaziyeti karşısında Türkiye Cumhuriyeti’nin alacağı tavır ve hali tespit eden şu önemli notu Türk tarihine şaheser olarak bıraktı: Yalnız samimi bir kanaat olarak bildiğimiz bir şey vardır ki, eğer bu memleketin bir gün herhangi bir yerde bir badireye girmesi, bir muharebeye tutulması veya katılması mukadderse, hükûmet olarak bu hususta T.B.M.M’ne ve millete; onun, etrafıyla mütalâa ederek ve bildirerek ve anlayarak karar vermek imkanını hazırlamak başlıca vazife saydığımız bir iştir. Yani istemiyoruz ki uluslararası herhangi hadisede bir hükûmetin veya birkaç hükûmetin girişecekleri taahhütlerin tabii ceryanları şu veya bu tarza birbirini tabi kılarak milleti mazide birçok hadiselerde olduğu gibi bir emri vâki karşısında bıraksın. Milletlerin faaliyetlerinde bütün hadiseleri evvelden tahmin edip bir karara bağlamak mümkün olmamıştır. Bununla beraber T.B.M.M.’nin bu memleketin mukadderatında düşünerek karar vermesinin ve ancak onun verdiği kararların uygulanabilir olduğunun içeride ve dışarıda herkese anlatılmasının, bu memleketin selâmeti için esaslı bir çare olduğunu zannediyoruz. Türkiye şu veya bu tarzda herhangi bir yere sürüklendirilmiş gibi başı boş bir idare manzarası göstermeyi asla kabul edemez. Büyük devletler arasındaki mücadele, gerginlik, husumet o haldedir ki bunların arasında bulunarak bir badireye karışmak ihtimali vardır. Bu ihtimale karşı ise azami derecede dikkatli, tedbirli ve soğukkanlı bulunarak postu kurtarmaya çalışmak vaziyetindeyiz.”(*)

Her kelimesi altın değerindeki bu uyarı ve öğütler karşısında yaşadıklarımıza bir bakalım! 1915’te Çanakkale önlerinde çıkarları için dolanan emperyalizmin kirli ve kanlı elleri nasıl on binlerce gencimizin şehit olmasına yol açtılarsa, bugün onların artığı soysuzlar da, “benim yerine sen öl, ben rahat edeyim” dayatması ile bizi yönetenlerin açıkları ve ekonomik zaaflarımızı kullanarak bizi bir belâya doğru hızla sürüklüyorlar. Bir zamanlar, Türk Milleti’ne ve Atatürk’e hayran Afgan Kralı’nın ülkesinde emperyalistlerin emrine tahsis ettiğimiz askerlerimiz bir hiç uğruna gurbet ellerde can veriyorlar.

Peki, bunlar karşısında, Atatürk’ümüzün önemle ve özenle dikkatini çektiği T.B.M.M. ne yapıyor? Dört dörtlük (4+4+4) hizmet vermek için savaşıyor! Ya zavallı muhalefetimiz? Salı Pazarı Tiyatrosuna laf yetiştirmek dışında, toplumu hangi konuda bilgilendiriyor, bilinçlendiriyor, hareketlendiriyor, tepkisini dile getirecek mitingler düzenliyor? Tayyip Erdoğan’ın dümen suyunda Dersim sakızını çiğnemekle hangi amaca hizmet ettiğini anlayamadığımız Ana Muhalefet Partisi lideri, Atatürk’ün düşünceleri ve eserlerinden ne kadar haberdar acaba? O dönemi kötüleyen alçaklara siper olabilmek için CHP önce kendi tarihini ve kurucularını doğru öğrenmek zorunda değil mi? Bilgi, ahlak, fedakârlık ve yurt sevgisi bakımından onların tırnağı olamayacakların tarihimize iftira atmaları karşısındaki bu acizlik yakışıyor mu? Ankara’yı ziyaret eden dost ve müttefiklerimiz(!) iktidara Ortadoğu’yu parçalayıp Kürt Devletini kurdurtma emrini verirken, muhalefete de “toplumu seçeneksiz ve çaresiz bırakın da bunlarla işi rahat götürelim” talimatını mı veriyor? Çanakkale Zaferi’ni biz böyle mi kutlamalıydık? Çok yazık!
Reşit Çağın 18 Mart 2012 (*) Atatürk’ün Yaveri Cevat Abbas Gürer- Cepheden Meclise Büyük Önder İle 24 Yıl
İLK KURŞUN

17.03.2012

 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel haberler
· Haber gönderen habermerkezi


En çok okunan haber: Güncel haberler:
IŞIKLI: CUMHURİYET'imiz KÜRESEL DEĞİL ULUSAL EGEMENLİK ÜZERİNDE YÜKSELMİŞTİR


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa


İlgili Konular

Güncel haberler


sitedeki her türlü makale, yazı, haber, yorumdan ve alıntılardan ve verilen linklerden yazanı sorumludur. makale, yorum, haber katkılarında düzenleme, kısaltma ve yayımlama anlamında tasarruf hakkı insancilsol.com’a aittir. Makaleler bölümününde yazarlarımızın yazılarının altındaki yorum ve linklerden sorumlu değiliz. içeriğin kaynak gösterilerek alıntılanması uygundur. copyrighted © 2005,XII.

tasarım ve hosting: GALAXY DESIGN

ana sayfa

Sayfa Üretimi: 0.11 Saniye