insancilsol.com'a ho?geldiniz | INSANCIL SOL Haber-Yorum INSANCILSOLchp
Ara   yer  
 Yeni Kullanıcı KaydıAna Sayfa | Haber Öner | Kayıt/Giriş | Konular | Arama Motoru  

İNSANCIL SOL Y.İ.
         
  Yayın İlkelerimiz

İNSANCIL SOL BLD.
           
        Bildirge 1

Yakın Tarihli Haberler
13.07.16
· VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI: KKTC'NİN İLK SAĞLIK BAKANLARINDAN DR.ALİ ATUN VEFAT ETTİ
11.07.16
· SOSYALİST ENTERNASYONAL'İN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ARKALAYAN KARARINI KINIYORUZ
07.07.16
· GÜN YİTİRMEDEN ATATÜRK'ÜN DIŞ SİYASETİNE SARILMALIYIZ
· PARDON SAYIN AZİZ NESİN !
· BUNLARLA NEYE ORTAK OLACAĞIZ? RUM MAHKEMELERİ NE KADAR GÜVENİLİRDİR?
· TIP KURUMU'NDAN CANAN KARATAY'A "CEZA"YA TEPKİ...
· TERÖR EYLEMLERİ
06.05.16
· AVRUPA'DA YAŞAYAN GENÇLİK ÖNCÜLERİ ADANA'DA TOPLANIYOR
· MERAK EDİYORUM!
· TÜRKİYE İKİ BÜYÜK STRATEJİK TEHDİTLE YÜZ YÜZE
· BİLİM VE İNANÇ İKİ AYRI KAVRAMDIR
· DENİZ'LER...
· TTB YÖNETİCİLERİ NEDEN HDP/PKK DİLİYLE KONUŞUYOR?
· BUGÜNDEN GELECEĞE SİYASET VE DIŞ POLİTİKA
26.11.15
· CHP VE TARİHSEL GÖREVİ
04.03.13
· "SANA GÜVENMİYORUZ"
02.03.13
· “GREV” VE “SARI SENDİKA” SÖZCÜKLERİNİN KÖKENİ
· İŞSİZLİK OLGUSU
· TÜRKİYE'NİN ENERJİ GELECEĞİ-2
· BAŞBAKAN, SON KIRK YILIN EN ŞANSLI POLİTİKACISI...

TSİDünya Gazeteleri
60 ülke 300 gazete
ingilizce v orijinal
abonelik seçenekleri

haber/analiz
M.Emin Değer:
"Tayyip Erdoğan
ve Düşün-deki
Cumhuriyet (Sistem)
"
Uluç Gürkan:
"Seçim İttifakı"
Ahmet Saltık:
"Emperyalizmin 2008
Planları
"
Atılgan Ulutaş:
"Üç çeşit Osmanlıcılık"

Dosya/Rapor
Yoksullaştırma ve Sağlık
Küreselleştirme ve Çevre Sağlığı
AB v Türk Sağlık Politikaları Raporu
Toprak ve Siyaset Reformu Yapılmalıdır
Lozan ve Türkiye'nin Geleceği

IFJ

ana sayfa

SORULAR YANITLARDIR
M. TINAZ TİTİZ

Sorular Yanıtlardır!
”Bütünlerin” sorunları
Doğru soruları sorabilmek

WORLD SOCIAL FORUM

World Social

TRANSPARENCY INT

Transparency Inter

  
SOSYALİST ENTERNASYONAL'İN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ARKALAYAN KARARINI KINIYORUZ
Tarih: 11.07.2016 Saat: 17:00
Konu: Güncel haberler
Güncel haberler

Sosyalist Enternasyonal Konseyi yayınladığı bir deklarasyonla, “PYD’yi resmen tanıdığını, YPG’ye ise tam destek verdiğini” açıklamıştır. Sosyalist Enternasyonal, bu tavrıyla, utanç verici bir karar imza atmıştır. Oysa, Sosyalist Enternasyonal (SI), sol partilerin çatı örgütüyken; PYD ile YPG ise sadece PKK terör örgütünün birer türevi olan yapılardır...Sosyalist Enternasyonal’de Türkiye’mizi CHP’si temsil etmektedir. CHP, Kuvay-i Milliye geleneğinden gelen, anti-emperyalist bir büyük halk hareketi olup, altı okun özünde, Dünya tarihin en köklü siyasal partilerindendir. CHP, Sosyalist Enternasyonal’in, halkımızın, bölgemizin ve insanlığın düşmanı terör örgütleri lehine aldığı bu son kararına şiddetle karşı durmaya, bu kararın kaldırılması için gayret göstermeye ve somut tepkilerini ortaya koymaya devam etmelidir. Bu doğrultuda SI görev dönemi içinde CHP adına Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı yapmakta olan Sayın Umut Oran, bu görevini gözden de geçirmelidir." İnsancıl Sol Yayın Kurulu'nun konuyla ilgili Bildirisi'nin tamamı ektedir. Saygılarımızla.11 TEMMUZ 2016 / ANKARA

İNSANCIL SOL HABER/YORUM YAYIN KURULU'NDAN

BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU:

 

İNSANCIL SOL YAYIN KURULU OLARAK, SOSYALİST ENTERNASYONAL'İN 

PYD/YPG TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ARKALAYAN KARARINI KINIYORUZ...

 

Bilindiği gibi, 3 Temmuz 2016 günü basınımıza da yansıyan haberlere göre;

Sosyalist Enternasyonal Konseyi yayınladığı bir deklarasyonla, “PYD’yi resmen tanıdığını, YPG’ye ise tam destek verdiğini” açıklamıştır.

Sosyalist Enternasyonal, bu tavrıyla, utanç verici bir karar imza atmıştır.

Oysa, Sosyalist Enternasyonal (SI), sol partilerin çatı örgütüyken; PYD ile YPG ise sadece PKK terör örgütünün birer türevi olan yapılardır.

ABD tarafından "kara gücü" payesi verilen söz konusu terör yapılanması PYD ile YPG halkımızın olduğu kadar Suriye ve İran'ın da düşmanlarıdır.

Bu terör yapılarının “çatı örgütü” olan PKK’nın çoktan deşifre edilen bir başka özelliği ise, uyuşturucu trafiğindeki etkinliğidir.

Özcesi, bu terör örgütleri, bölgemiz coğrafyasında gençlerin "kanını içmekte", Avrupa'da ise kimi gençleri zehirlemektedir.

 

SI işte aldığı bu son kararla, bu gerçekleri görmezden gelerek, barış içinde hakça bir dünya özlemini de göz ardı ettiğini ortaya koymaktadır.

Kaldı ki, ‘mülteci ateşinin’ her yanı sardığı; Madrid, Londra, Paris gibi kentlerin tıpkı Şam, İstanbul, Bağdat gibi terörden nasibini aldığı bir konjonktürde;

Sosyalist Enternasyonal, acaba konu, ETA, IRA ya da "Korsika" olsaydı, aynı doğrultuda bölücü ve yıkıcı terörü arkalayan bir karar alır mıydı? 

Bir başka açıdan bakıldığında; SI, istikrarsızlaştırılan vahalarda bölüp/yöneten emperyalizm gerçeğine duyarsız kalarak, o arada adeta AB'nin çifte standartçı tutumuna öykünerek,  “sol” bir çatı yapılanma iddiasını hakkıyla taşıyabilir mi?

Öte yanda, daha geçenlerde Brezilya'da "solcu" hükümetin bir "komplo"yla alaşağı edilmesine SI yetkilileri neden yeterince tepki vermediler...

 

Bu gerçekler ve gerek bizim gerek başka ülkelerin yaşadığı olgular karşısında; dengeli, tutarlı, hakkaniyete dayalı tepkiler vermekten uzak bir SI yönetim anlayışının galabe çaldığı söylenebilir.

Ne yazık ki Sosyalist Enternasyonal'in 'barış, emek, dayanışma değeleri üzerinde temellenmesi beklenilen duyarlığının' sadece Atlantik, Anglo-Saksonlar ve AB'nin 'dinamosu sayılacak' ülkeler ve partiler için geçerli olduğu anlaşılmaktadır…

Bu haliyle de SI, sadece kimi yerlerde "sosyalist", diğer yerlerde "emperyalist" olarak tanımlanma tuzağına adeta kendi kendisini açmış bulunmaktadır.

Örneğin , SI çevreleri -daha geçenlerde- Blair'in İngiltere İşçi Partisi yönetiminde ülkesini ABD'nin baş-yandaşı olarak Irak savaşına körlemesine sokmaktan duyduğu pişmanlığı da yeterince kavrayamamışlardır.

 

SI Konseyi, PYD/YPG kararında, “Kürt bağımsızlıkçı” hareketlere övgü vurgusu yapmaktadır. Oysa bu hareketler silahlı teröre dayanmakta ve Suriye ile Irak dahil bölge ülkelerinden “toprak koparma” peşinde koşmaktadırlar.

Gerçekten Türkiye Cumhuriyet’imiz açısından PKK’nın da nihai hedefi budur.

SI’nin, 2008-2015 sürecinde Irak’ın Kuzeyindeki KDP ve KYB (Barzani ve Talabani) örgütlerine de üyelik verdiği ve PKK’nın “siyasi uzantısı” olan HDP’yi 2012’den bu yana Danışma statüsünde değerlendirdiği unutulmamalıdır.

Bu gerçekler ışığında ve SI’in bugün PYD/YPG’yi arkalayan, olumlayan, destekleyen kararından sonra yarın sıranın “PKK’nın da resmen üye yapılmasın” gelip gelmeyeceği bir büyük soru işareti olarak belirmektedir.


Bilindiği gibi bu Sosyalist Enternasyonal’de Cumhuriyet Halk Partisi tam üyedir.

Bu anlamda  Sosyalist Enternasyonal’de Türkiye’mizi CHP’si temsil etmektedir.

CHP, Kuvay-i Milliye geleneğinden gelen, anti-emperyalist bir büyük halk hareketi olup, altı okun özünde, Dünya tarihin en köklü siyasal partilerindendir.

CHP, Sosyalist Enternasyonal’in, halkımızın, bölgemizin ve insanlığın düşmanı terör örgütleri lehine aldığı bu son kararına şiddetle karşı durmaya, bu kararın kaldırılması için gayret göstermeye ve somut tepkilerini ortaya koymaya devam etmelidir.

Bu doğrultuda SI görev dönemi içinde CHP adına Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı yapmakta olan Sayın Umut Oran, bu görevini gözden de geçirmelidir.

İnsan haklarına, demokrasiye, hukukun üstünlüğü kadar emekçilerin dayanışmasına ve hakça bir ekonomi kadar dünyada gerçek barışa ve ulus devletlerin varlığına sahip çıkması gereken SI, çifte standartlardan kaçınmalı, varsa ön-yargılardan arınmalıdır.


Saygılarımızla.

 

İNSANCIL SOL YAYIN KURULU


 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Güncel haberler
· Haber gönderen habermerkezi


En çok okunan haber: Güncel haberler:
IŞIKLI: CUMHURİYET'imiz KÜRESEL DEĞİL ULUSAL EGEMENLİK ÜZERİNDE YÜKSELMİŞTİR


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa


İlgili Konular

Güncel haberler


sitedeki her türlü makale, yazı, haber, yorumdan ve alıntılardan ve verilen linklerden yazanı sorumludur. makale, yorum, haber katkılarında düzenleme, kısaltma ve yayımlama anlamında tasarruf hakkı insancilsol.com’a aittir. Makaleler bölümününde yazarlarımızın yazılarının altındaki yorum ve linklerden sorumlu değiliz. içeriğin kaynak gösterilerek alıntılanması uygundur. copyrighted © 2005,XII.

tasarım ve hosting: GALAXY DESIGN

ana sayfa

Sayfa Üretimi: 0.06 Saniye